Розвиваймо Брацлавщину!(інтерв'ю зі Світланою Гусляковою)

09.12.2017

Фестиваль "Брацлав-Ренесанс "2017" став чи не найяскравішою подією року. Подібні заходи є невід'ємною складовою розвитку міста, згуртування його жителів та продовження славних традицій рідного краю. Ми поспілкувалися з однією з ораганізаторів фестивалю, співзасновницею громадської організації "Інститут розвитку Брацлавщини" Світланою Гусляковою та дізналися про нові ідеї, плани та шляхи розвитку Брацлава.

- Світлано Василівно, скажіть, будь ласка, коли була створена організація »Інститут розвитку Брацлавщини» і що стало поштовхом до цього?

- "Ідея створення- лютий 2017 року. З початку війни, коли займалась волонтерством, зрозуміла, що від однієї людини залежить дуже багато. Від кожного з нас, але, коли  люди, налаштовані на спільні справи,об'єднуються, то це велика сила. Одного разу, коли вкотре їздили з колегами по селам з метою створення ОТГ, в Зяньківцях зустрілися з Людмилою Гарарук з Києва(громадська організація "Мистецькі експедиції"). Вона говорила про можливості, ідеї, і тоді це здавалося фантастикою. Мені було комфортно з нею спілкуватись, оскільки вона розповідала про речі, які  завжди були в мене на думці та які боялась озвучити. Вона ж дала поштовх і вселила віру, що це можливо.Ми розуміли, що наша діяльність повинна виходити з конкретної організації. Назву придумали швидко з Наталією Гнатенко, Зважали на те, щоб абрівіатура була звучною (ІРБ)і відповідала широкому спектру нашої роботи." - пригадує співрозмовниця. 

- Що є основною метою діяльності організації?  

- "Основною метою діяльності організації є здійснення та захист прав і свобод, задоволення суспільних (економічних, соціальних, культурних, екологічних та інших) інтересів громадян та своїх членів, а також сприяння всебічному розвитку громадян і своїх членів шляхом організації та участі в соціальних, наукових, культурних, освітніх, спортивних, духовно-моральних, благодійних заходах на території України та за кордоном, розробки і реалізації проектів, зокрема дослідницьких, у сферах соціології, правознавства, фізичного виховання, вивчення іноземних мов тощо."

- Чого, на вашу думку, не вистачає Брацлаву( в плані від адміністративних установ до розважальних закладів)?  

- "Кілька років тому, моя вчителька істоії,пенсіонерка, Люція Іванівна, захворіла.Лежала довго в лікарні, донька далеко і сама теж хворіла, тому доглянути не було особливо кому.У свої 80 і більше років, вона переїздила з однієї лікарні в іншу.Поки була в Брацлаві-я провідувала.А далі...на жаль.Вчителі, наші вчителі на старості років нікому не потрібні. В Австралії є гарний досвід будинків для старих людей, а поряд навчальний заклад для дітей.І це спілкування робить щасливими одних і інших. Думаю, це саме те, чого не вистачає Брацлаву. Було б добре мати затишне приміщення де зустрінуться люди різного віку, але спільних інтересів і поділяться досвідом, цікавими історіями за філіжанкою кави чи чаю(музиканти, художники, любителі поезії, майстри своєїсправи, бджолярі, рибаки...)Це міг би бути будинок Шойхета, але,на жаль, там поки не відновлене світлопостачання. Ще можна зробити у підвалі школи музей-кінотеатр. По-перше, без особливих витрат.По-друге, діти легкі на підйом, самі багато чого корисного можуть  зробити. Головне - мотивувати. Це стало б місцем, де вони змогли б дивитись "правильні" фільми, показувати свої режисерські роботи про визначні місця Брацлавщини та їх людей. Це буде місце прийому гостей з усього світу.Я впевнена, у школі є діти, що зроблять це."

- Що надихає, особисто вас, на створення нових проектів? 

- "Надихає...кажуть, щоб обрати правильно свою професію, потрібно прислухаьтся до себе і запитати: "Щоб я робив без грошей?".Так от, я ще зі школи найбільше любила наші справи у "Тимурівській команді"(посміхається).Зараз це на зразок "Скаутів".Тому, добре, що маю професію пов'язану з дітьми: з ними можна "гори перевернути". Вони мають пишатися місцем, де народилися, а для цього ми повинні навчити їх цінувати кожен клаптик землі у Брацлаві, знати її історію і вміти розповісти іншим людям.Побувавши у місті Сантедре, (Угорщина), я зрозуміла, що ми можемо зробити в Брацлаві щось подібне, з простих, доступних речей, якими люди з інших міст і країн, захоплюютья, а ми на ці речі навіть не звертаємо уваги. Тобто, там люди з,, нічого" роблять туристичні локації, музеї, кав'ярні..."

- Як, на вашу думку, вплинув «Брацлав-Ренесанс», проведений у травні 2017 року, на жителів міста?

- "Кожен міг для себе щось знайти.Першого дня на відкриття виставки картин В.І.Муржака прийшли люди, яким цікава саме ця тема. На історичному квесті були задіяні діти. Дякуючи, організатору квесту,Ірині Єригіній, ми змогли відірвати їх від комп'ютера і показати, як можна провести час. Також діти вперше самостійно проводили екскурсію для гостей фестивалю. Відгуки найкращі. Перший день закінчився із радістю, що ми змогли здійснити мрію нашого талановитого художника-Василя Івановича Муржака. Наступного дня відбулась прес-конференціія у виставковому залі, що було теж для Брацлава новим. Було досить атмосферно, звучала скрипка, люди ділились враженнями, спогадами. До Василя Івановича підійшла наша молода художниця і сказала, що хотіла б писати картини так талановито, як він. Журналісти, фоторепортери, депутати, музиканти, гості були запрошені на продовження програми в місцевий парк, де їх чекали лицарі в обладунках з цікавою програмою, кулішем. Також школи і садочок представили своЇ фотозони. Чотири сім'ї демонстрували таланти, і було на що подивитись.Чого тільки варта сім"я Тичини,ага, того самого!)Чи Рибаченки: 10 дітей і усі названі іменами з Біблії. Стаховичі, де вишиванки для усієї сім'ї мама вишила своїми руками. А кузня і костюмований виступ старовірів сім'ї Марченко. Особисто для мене, найбільш надихаючим був виступ Мирослави Которович і Ігоря Саєнка, виконавців класичної музики світового рівня. Вони грали у Брацлаві!" - захоплено розповідає Світлана Гуслякова.

- Коли планується продовження «Брацлав-Ренесанс», та чого очікуєте від нового етапу фестивалю?

- ""Брацлав-Ренесанс" планується Інститутом Розвитку Брацлавщини на кінець травня 2018 року.Намагатимемося зробити все від нас залежне, аби втілити задуми. Наступний "Ренесанс" буде присвячений книзі, і всі події будуть наколо цього. Перші кроки уже зроблені: нам вже подарували свої книги самі автори:Олена Павлова, Костянтин Грубич. Ми плануємо презентувати книги Миколи Денисенка про Брацлав та винахідника польової кухні Турчановича. Ще є багато ідей і планів, секретів і сюрпризів. Ми маємо показати нашим дітям, що існує інший формат відпочинку без "наливай, кума, наливай", з розумінням, що ми теж варті того, аби нас поважали і знали в усьому світі. Якщо Щедрика Леонтовича співають в Америці і у фільмі "Один вдома"",то скоро ми почуємо десь на їхніх хвилях і Вероніку Мельник, побачимо картини Анастасії Рильської, фотороботи Насті Зелінськоі та Софії Шрамко, послухаємо вірші у виконанні Анастасії Гаврилюк. У мене в планах випустити дитячу книгу-розмальовку з визначними місцями Брацлава і їх людьми. Відкривати людей - це, як читати захоплюючу книгу!"

Відповіді на запитання отримала Маріна Остапенко.

м.Вінниця, студенти ДонНУ ім.Василя Стуса
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати