Вінницька урбаністика:        головна проблема міста -                    в головах

21.12.2017

Останнім часом в Україні все більш популярним стає урбаністичний рух, особливо серед молоді, що має мету удосконалювати матеріально-просторове середовище рідних міст та містечок для комфортного життя у них.

Про особливості урбаністики у Вінниці розповість Тетяна Волошина - ландшафтна архітекторка, член "АРХІКЛУБ/Вінниця", випускниця курсу "Integrated urban development 2016-2017" CANactions school of urban studies.

Слід зазначити, що «АРХІКЛУБ/Вінниця» - це клуб молодих архітекторів-однодумців, що функціонує в комунікації з Вінницькою обласною організацією Національної спілки архітекторів України та в її приміщеннях.

Вам доводиться відвідувати спеціальні заходи/тренінги щодо міськогорозвитку архітектури? Котрий запам'ятався найбільше?

Деколи ми відвідуємо, деколи організовуємо їх самі. Звісно, якщо просто займатися проектуванням, то, мабуть, цього недостатньо в наш час. Зараз є велика кількість подій, пов'язаних з Програмою інтегрованого розвитку міст в Україні, яка втілюється в чотирьох містах України, зокрема у Вінниці, при взаємодії міської влади з німецьким проектом Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit «GIZ». Вони проводять велику кількість тренінгів пов'язаних зі сталим та інтегрованим розвитком міст - це їх принциповий напрямок. Зараз у Вінниці триває втілення проекту "Інтегрований розвиток міст" спільно з міською радою та німецькою організацією «GIZ», що спрямований на залучення і взаємодію фахівців різного професійного профілю для виявлення принципово важливих питань розвитку міста та шляхів їх вирішення. Вже відбулося два відкритих міських форума "Інтегрований розвиток міст".

Тетяно, Ви берете участь у проектних розбудовах різних міст і містечок. На яке, на Вашу думку, слід рівнятися Вінниці за інфраструктурою?

Так просто сказати на кого потрібно рівнятись- неможливо. Є своєрідні норми, концепції, але сказати, що вони в нас десь втілені в Україні- дуже важко. Вони в процесі втілення: вже є певні реалізовані проектні рішення, які можуть відповідати світовим вимогам до розвитку міст (благоустрій, взаємодія з жителями, просторові рішення).

Минулого року Вінницю втретє визнали найкомфортнішим містом України. Ви погоджуєтесь з цією думкою?

До найкомфортнішого міста нам ще далеко, як я вважаю. Але, дійсно, якщо порівняти з багатьма іншими містами є ряд переваг, зокрема: організований громадський транспорт, його якість, адміністративні послуги тощо.

А яка ж найбільша містобудівна проблема постає у нашому місті і як її можливо вирішити?

"Гарячим" питанням міста я б назвала, звісно, страшенну тенденцію до вирізування або нещадного кронування дерев. При тому важко зрозуміти позицію вінничан. Судячи з коментарів у фейсбуці, немалому відсотку містян дерева просто заважають. Минулого року кількість дерев, що були зрізані перебільшила кількість висаджених. Крім того, потрібно розуміти, що заміна великого дорослого дерева одним, а часом і п'ятьма - не пропорційна з точки зору кількості кисню, що може дати доросле дерево з крупною кроною. Кримінальним виглядає обрізування дорослих дерев аж до повного видалення крони із залишенням лиш стовбурів. І мова йде не обов'язково про алеї, які передбачають формовку крони - так ріжуть де заманеться. Застарілі містобудівні норми агресивно ставляться до дерев: п'ять метрів від будинку, чотири від дороги і т.д.
Головна проблема міста - в головах. Доки ми вважатимемо, що дороги і далі треба розширювати, що дерева заважають і є гарнішими обрубки без крони, життя є лише в квартирі, а плювати на землю є нормальним - діла не буде. Але хочу бути оптимістом і сподіватися, що малими кроками з однодумцями можна цю ментальність вінничан спрямовувати в правильне русло.

Чого варто очікувати вінничанам від Вашої команди у 2018 році?

Я переконана, що є безліч проектів не лише в нашого «АРХІКЛУБУ», а й в багатьох інших громадських організацій Вінниці. Ми приділяємо значну увагу річці Південий Буг та її набережній. В нас є проект «Спільний берег», також досліджуємо пішохідні зони міста, зокрема вул. Грушевського частково, Оводова, площу Європейську- це самий осередок активності вінничан.

Що передбачає згаданий Вами проект «Спільний берег»?

"Спільний берег" - спільнота небайдужих до питання життя набережних Вінниці мешканців. Утворився "Спільний берег" внаслідок дослідження теми набережних студентами урбан-школи CANactions, які разом з «АРХІКЛУБ/Вінниця» та Інститутом розвитку міст організували і провели із представниками громадських організацій та активістами воркшоп "Набережні Вінниці - активація". Набережні - безсумнівно теж є публічним простором і їх цінність- безперечна. Специфіка користування простором залежить від його цінності- хтось любить набережну за можливість тихих прогулянок, хтось за рибалку, хтось за реберню чи фонтан, хтось за причал, а комусь не вистачає атракціонів. Головне - жителів приваблює ця територія і майбутній її розвиток має і може базуватися на користуванні нею. Завжди можна встигнути забудувати набережну, але зробити все тактовно, партисипативно - набагато складніше. Можна дивитися наперед і самим створювати простір (своєю діяльністю), а не чекати, поки усю набережну вберуть у монофункціональний неживий бетон без жодного дерева. До "Спільного берега" може долучитися кожен бажаючий, у фейсбуці є сторінка, можна сконтактувати. Перший втілений проект "Спільного берега"- публічна локація на дамбі, змонтована на день міста "Зелений лекторій".

Тетяно, як би Ви в цілому охарактеризували сучасне поняття й задачі урбаністики?

Щоб скласти адекватне уявлення про усі теми, яких ми торкнулися в питаннях і відповідях, треба мінімум два дні розмовляти і показувати. Останнім часом в професійних і публічних колах міста вживають слова: "урбаністика", "інтегрований", "сталий розвиток", багато суперечок про міський розвиток. І мова йде про впорядкування міського життя, створення умов для жвавого і комфортного користування міським простором. Мова вже не про архітектуру, не про будівлі, а про те, що між ними. Це площі, сквери, вуличний простір. Йдеться про те, що міському жителю належить не лише його власне житло. Він має право на користування міським простором, взаємодіючи з місцем, з іншими людьми. Яскравим зразком є площа Європейська з вежею - тут життя вирує. Серед сучасних задач урбаністики - дослідження і пропозиції щодо розвитку цього явища (міської активності в різних формах), внесення активностей на нові локації, тим самим сприяючи розвитку цих територій.



Дарія НИШПОРСЬКА

м.Вінниця, студенти ДонНУ ім.Василя Стуса
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати